• 20. Yılımız... devamı
 • Münih Barosu Üyeliği devamı
 • 2016 Yılı İzmir İl ve İlçe Adliyelerinde Bilirkişilik Görevi devamı
 • İnternet Sitemiz Yenilendi ! devamı
 • Av. Emel Nişlioğlu, sicile kayıtlı Arabulucu olarak hizmet vermeye başlamıştır. devamı
 • Ofisimiz yeni adresinde faaliyetine başladı... devamı
 • Yeni Borçlar Kanunu, 10 Yıllık Kiracılar ve Kira Artış Oranları devamı
 • İsviçre Hukukçular Birliği (Schweizerischer Juristenverein) devamı
 • Stuttgart Barosu Üyeliği devamı
 • Almanya'dan Tarihi Karar devamı

İzmir Boşanma Avukatı - Aile Hukuku Avukatı - NİŞLİOĞLU Avukatlık Bürosu


Boşanma Avukatı, Aile Hukuku Avukatı kimdir?

Boşanma veya aile hukuku avukatı;
 anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası, boşanma sonrası mal paylaşımı (katkı payı davası), nafaka davası, velayet davası ve velayetin değiştirilmesi, iddet süresi ve iddetin kaldırılması gibi aile hukuku alanına giren konularda uzmanlığı ve tecrübesi bulunan avukattır.

Boşanma davası için avukat gerekli mi ?

Hukukumuzda boşanma davalarında, avukatla temsil zorunluluğu bulunmamaktadır. Dilerseniz boşanma davalarını avukat görevlendirmeden kendiniz de takip edebilirsiniz.  Ancak boşanma öncesinde uzman bir avukat yardımı alınması, ilerde doğabilecek hak kayıplarının önüne geçilebilmesi ve kişinin manevi olarak oldukça hassas olduğu dönemde, bir de maddi kayıp yaşamaması bakımından da önemlidir. Her ne kadar hukukumuzda boşanma davalarında avukatla temsil zorunluluğu bulunmasa da , duygusal olarak zor ve yoğun bir süreçten geçilirken hukuki açıdan hakların uygun şekilde saptanması ve hak kayıplarına neden olunmaması bakımından bir avukat yardımı almanız ve avukatınızla içinde bulunduğunuz süreci her yönüyle ayrıntılı olarak değerlendirmeniz lehinize olacaktır. 

Kaldı ki, boşanma sürecinin mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuz geçirilmesi bakımından bir boşanma avukatı ile birlikte hareket edilmesi önemlidir. Boşanma davalarına gerekli önemin verilmemesi, sürecin basit olarak algılanması, uzman olmayan kimselerden edinilen bilgiler ve internetten bulunan son derece hatalı, eksiklikler içeren protokollerle bu sürecin tamamlanmaya çalışılması sonradan tamiri mümkün olmayan hak kayıplarına yol açmaktadır.Usul kurallarının önemi, tedbir taleplerinin yerinde ve zamanında uygulanmaması, dilekçede bulunmaması gereken ifadelerin yer alması, kesin sürelerin kaçırılması bu durumlara örnek verilebilir. Dolayısıyla son derece teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren boşanma sürecinde bir avukattan destek alınması önemlidir ve tavsiye edilir.

En hızlı boşanma yolu

Boşanma davaları içinde en hızlı sonuç alınan dava , tarafların boşanma ve boşanmanın sonuçları konusunda tam olarak uzlaştıkları anlaşmalı boşanma davalarıdır. Anlaşmalı olarak boşanabilmek için taraflar arasındaki evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekir. Evliliğin en az 1 yıl sürmesi durumunda anlaşmalı boşanma davası açılarak çekişmeli boşanma davasına göre boşanma çok hızlı bir şekilde  gerçekleşmekte, hatta çoğu zaman tek celsede sonuçlanabilmektedir. Ancak İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde duruşma yoğunluğu nedeniyle ilk duruşma günleri 3-4 ay sonrasına verilebilmektedir. Her şey zamanında sonuçlansa ve ilk celsede karar alınsa bile gerekçeli kararın yazılması, taraflara tebliği, temyiz süresinin geçmesi gibi işlemler nedeniyle boşanma davaları 5-6 ay sürebilmektedir. Oysa ki, boşanma ve aile hukuku alanında uzman bir avukat yardımıyla işlemler çok daha kısa sürede sorunsuz olarak tamamlanacaktır.

İyi bir boşanma avukatı arıyorum... 

İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye ? Boşanma aşamasına gelen çiftlerin her şeyden önce akıllarına gelen sorulardan biri de, bu hassas süreçte avukatlarını en doğru şekilde nasıl belirleyecekleri hususudur. İlgili mevuzata hakim olma, güncel içtihatları yakından takip etme ve  boşanma sürecini iyi şekilde yönetebilme boşanma ve aile hukuku ile ilgili davaları takip eden bir avukattan beklenen özelliklerdir. Bunun yanı sıra uzun yıllar boşanma ve aile hukuku alanında edinilen tecrübe, şüphesiz ki bu süreci yönetmede fayda ve kolaylık sağlayacaktır. Ancak avukat seçiminde tavsiyeden ziyade en sağlıklı yol öncelikle söz konusu avukatla mümkünse yüzyüze, değilse telefon ile birebir bir ön görüşme sağlamak ve bu görüşme doğrultusunda bir seçim yapmaktır. 

Boşanma, hukuki olduğu kadar, psikolojik ve sosyal bir süreçtir. İyi bir boşanma avukatı, içinde bulunduğunuz süreci hukuki olarak değerlendirirken karşılaşacağınız psikolojik ve sosyal zorlukları da dikkate alabilmelidir. Boşanma davaları, diğer davalardan farklı olarak, bireylerin özel yaşamlarını doğrudan etkileyen, kişiye özel davalar olup her somut olayda farklı hukuki kuralların uygulanmasını, farklı çıkarların farklı yasa maddeleriyle korunmasını gerektirir ve bu arada da belirli sürelere ve usul kurallarına uyulması esastır. Davada başarılı olunması, avukat - müvekkil ilişkisinin  karşılıklı güvene dayalı olarak kurulabilmesine ve avukatın da , müvekkilin de samimi olarak her detayı belirtilerek dikkate almış olmalarına bağlıdır. 

Boşanma ve aile hukuku alanında avukatlarımız,

 • Evlilik öncesi mal ayrılığı sözleşmelerinin hazırlanması,
 • Yabancıların Türkiye'de evlilik işlemlerinin yapılması,
 • Nişanın bozulmasından kaynaklanan hediyelerin geri verilmesi, maddi-manevi tazminat davaları,
 • Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması, anlaşmalı boşanma davaları,
 • Kamuoyunda şiddetli geçimsizlik olarak bilinen evlilik birliğinin temelden sarsılması, şiddet, aldatma, terk ve benzeri boşanma sebeplerine dayalı çekişmeli boşanma davaları,
 • Evlilik birliği sonrasında edinilen malların paylaşılmasına yönelik katkı payı davaları,
 • Çocukların velayetinin belirlenmesine yönelik velayet davaları,
 • İştirak, tedbir, yoksulluk ve yardım nafakalarının belirlenmesi ve icrasına yönelik nafaka davaları,
 • Evlilik dışı doğan çocuk ile baba arasında soy bağının kurulması davaları,
 • Nesebin reddi - tashihi davaları,
 • Evlat edinme işlemleri,
 • Boşanma işlemleri sırasında alınabilecek güvenlik tedbirleri,
 • Ayrılık kararı alınması,
 • Boşanmanın kesinleştirilmesi,
 • Evlenmeye izin, iddet müdettinin kaldırılması davaları,
 • Tanıma tenfiz davaları olarak da adlandırılan yurtdışında alınan boşanma kararlarının Türkiye'de tanınması ve tenfizi gibi çok çeşitli konularda müvekkillerine Türk ve Alman dillerinde hukuki danışmanlık ve temsil hizmetleri sunmaktadır.

  Boşanma davaları hakkında başkaca sorularınız bulunması halinde iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


Sabit Hatlarımız : +90 (232) 368 85 25, +90 (232) 368 54 84
Mobil Hatlarımız: +90 (532) 769 97 03, +90 532 785 54 85
E-Posta: [email protected]

Boşanma Davaları  »   Avukat Emel NİŞLİOĞLU  -  Avukat Özcan NİŞLİOĞLU   

 

Googleda nasıl arandı:
izmir boşanma avukatı, izmir boşanma avukatları, izmir boşanma, izmirde boşanma avukatı, izmir boşanma avukatı tavsiye      
NİŞLİOĞLU Avukatlık . Rechtsanwälte © 2024 Her Hakkı Saklıdır
Doç. Dr. Bahriye Üçok Bulvarı No:8 Daire:2 Karşıyaka , 35600 İzmir
Tel & Faks: +90 (232) 368 85 25 – 368 54 84
E-Posta: [email protected]
Yasal Uyarı